Pompa ciepła – dlaczego warto?


W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła do ogrzewania budynków. Znaczny wzrost ich sprzedaży został zauważony w ubiegłym roku. Z analizy wykonanej przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wynika, że liczba sprzedanych pomp ciepła do ogrzewania budynków w 2020 roku po raz pierwszy przekroczyła liczbę sprzedanych kotłów węglowych w Polsce. To bardzo dobry znak dla ochrony środowiska. Pompa ciepła jest zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem – jej zasilanie wymaga niewielkiej mocy elektrycznej. A jeśli posiadamy instalacje fotowoltaiczną, możemy ja zasilać korzystając wyłącznie z zielonej energii. 

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Jest klika zalet sytemu pompy ciepła, które zachęcają do jej instalacji w naszych domach. 

  • W sezonie letnim pompa ciepła może być wykorzystana do obniżania temperatury w budynkach. Nie jest tak skuteczna jak klimatyzacja, ale może zagwarantować utrzymywanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach.

  • Korzystanie z pompy może kosztować o 30% mniej niż wybór ogrzewania domu gazem. Czasem koszty ogrzewania gazem lub węglem mogą być 2 do 3 razy wyższe.

  • Kolejną atrakcyjną zaletą pompy ciepła jest jej wielofunkcyjność. To nie jest wyłącznie centralne ogrzewanie. Pompę ciepła można wykorzystać do podgrzewania wody dzięki czemu obniżymy koszty zużywania ciepłej wody użytkowej. 

  • Dla użytkowników niezmiernie ważną zaletą pomp ciepła jest fakt, że nie wymagają one obsługi. Ten system jest uważany za najmniej awaryjny system grzewczym. 

  • Ważnym atutem jest oczywiście aspekt ekologiczny. Decydując się na taki rodzaj ogrzewania nie przyczyniamy się do emisji gazów cieplarnianych oraz smogu

Pompy ciepła już niedługo w ofercie FM Solutions. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.

Pompa ciepła a fotowoltaika

W obecnych czasach, kiedy ekologia stała się głównym tematem debat społecznych i politycznych, staramy się szukać w każdej dziedzinie naszego życia takich rozwiązań, które sprawią, że nie będziemy mieć negatywnego wpływu na nasze środowisko. 

Zdecydowanie się na instalację pompy ciepła jest już znaczącym i dużym krokiem w kierunku troski o środowisko. Jest ona lepszym, pod kątem ekologii, rozwiązaniem niż piec gazowy, czy węglowy. Wiemy że 75% energii, która pompa pobiera z otoczenia wystarczy do ogrzania budynku w naszych warunkach klimatycznych. Jednak, żeby cały mechanizm pompy mógł zaistnieć potrzebne jest 25% energii elektrycznej – czyli prąd za który płacimy rachunki. Te koszty można wyeliminować decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu wspomniane 25% energii elektrycznej napędzającej pompę ciepła, będzie generowane przez panele, które energię czerpią z odnawialnego źródła – słońca. W zimę, kiedy panele fotowoltaiczne mają za mały dostęp do słońca, możemy odebrać wytworzony nadmiar do 80% wyprodukowanej wcześniej energii od zakładu energetycznego.  

Połączenie systemu pompy ciepła oraz fotowoltaiki jest zatem świetnym rozwiązaniem, które pozwoli nam obniżyć rachunki za ogrzewanie i  prąd oraz ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, dzięki wykorzystaniu wyłącznie odnawialnych źródeł energii. 

Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki.

Program „Czyste powietrze” – dotacje na pompy ciepła

Instalacja pompy ciepła lub wymiana innego systemu np. gazowego wiąże się z kosztami. One zwracają się, ale ta korzyść finansowa jest rozłożona w czasie. Jednak dzięki zastosowaniu energii odnawialnej, z jakiej korzysta pompa ciepła (np. powietrze, czy woda), możemy ubiegać się o dofinansowanie. Jednym z najbardziej znanych programów dofinansowujących budowy pomp ciepła jest program „Czyste powietrze”, który może zagwarantować dotacje nawet do 37 tysięcy złotych na jej instalację wraz z fotowoltaiką. 

Pompa ciepła - co to jest i jak działa?

Pompa ciepła jest oparta na dość prostej technologii. Zgodnie z kierunkiem zmian temperatur ciepło przemieszcza się od miejsca cieplejszego do chłodniejszego. Dlatego właśnie, kiedy na dworze robi się bardzo chłodno, to za moment temperatura spada również w budynkach. Mechanizm działania pomy ciepła, obszedł tę regułę. Ta technologia polega na odwróceniu kierunku przechodzenia ciepła. Jak to możliwe? Mówiąc dość ogólnie pompa usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię do domu w postaci ciepła. 

Na system ogrzewania pompy ciepła składają się 3 części:

  • system źródła ciepła – pobierający energię ze środowiska 

  • pompa ciepła - która sprawia, że pobrane ciepło z otoczenia staje się użyteczne

  • system dystrybucji i przechowywania ciepła – rozprowadzający lub przechowujący ciepło w domu

Pompa ciepła jest zasilana energią pobraną z otoczenia oraz niewielką ilością mocy elektrycznej. Energia z otoczenia (aerotermalna, geotermalna i hydrotermalna) stanowi ok.  75% całej energii potrzebnej do zasilenia układu grzewczego, reszta, czyli zaledwie 25% to napęd elektryczny.

Proces funkcjonowania całej konstrukcji pompy ciepła ma 3 etapy: pobór ciepła, wykorzystanie ciepła i ogrzewanie. Głównymi elementami pompy są: parownik, sprężarka, skraplacz, zawór dławiący. Energia  z tzw. dolnego źródła ciepła, czyli z otoczenia jest absorbowana przez ciecz krążącą w systemie. Dzięki swoim właściwościom, dana ciecz może zmieniać stan skupienia, a to pozwala jej pobierać oraz oddawać energię. Na skutek przemian termodynamicznych płyn odparowuje w niskiej temperaturze i pobiera ciepło z otoczenia. Pompy ciepła mają również obieg, w którym krąży gazowy czynnik chłodniczy. W parowniku, następuje przekazanie energii pobranej z otoczenia z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego. Efektem jest odparowanie czynnika chłodniczego, który następnie kierowany jest do sprężarki. Podwyższenie ciśnienia powoduje sprężenie gazu. Czynnik chłodniczy nagrzewa się, a następnie stopniowo przekazuje ciepło powietrzu lub wodzie w instalacji centralnego ogrzewania lub wodzie w instalacji wodociągowej. Później skrapla się i  przepływa przez zawór rozprężny, który dawkuje ilość czynnika, wracającego do parownika. Na koniec następuje jego ochłodzenie  i obniżenie ciśnienia.