3 argumenty za używaniem szklanych ścian działowych w przestrzeniach biurowych

Organizacja przestrzeni biurowej jest poważnym wyzwaniem: to gra przeciwieństw, w której potrzeba choćby minimalnej prywatności rywalizuje z maksymalną transparentnością i swobodą komunikacji. Ideałem byłby podział przestrzeni, zapewniający doskonałą izolację akustyczną i termiczną, a jednocześnie niebędący przeszkodą w podtrzymywaniu kontaktu wzrokowego. Takie możliwości oferują ściany i przegrody z hartowanego szkła. Mają też wiele innych, mniej oczywistych zalet.

Niezależnie od różnorodnych trendów i mód na rynku powierzchni biurowych pod wynajem, klasyczna już forma open space, wydaje się mieć niezagrożoną pozycję. Kwestią do rozstrzygnięcia często nie jest to, jak dzielić, tylko czym. Szkło hartowane jest materiałem, który na wielu polach znacznie przewyższa panele aluminiowe, plastikowe czy przegrody z płyt meblowych.

Izolacja termiczna i akustyczna

Z paneli szklanych można zbudować przegrody, ale równie dobrze pełny, zakryty również z góry boks typu „akwarium”, np. z przeznaczeniem na salę narad. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na precyzyjne wydzielenie części przestrzeni, ale też zapewnienie jej odpowiednich warunków cieplnych i akustycznych. Przy szklanym boksie o niewielkiej kubaturze o wiele łatwiej rozwiązać problemy klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania niż w przypadku całej przestrzeni biura. Zależnie od potrzeb „akwarium” może służyć do bardzo różnych celów: od sali konferencyjnej po wewnętrzną wyspę zieleni.

Chociaż szkło nie jest postrzegane jako materiał dźwiękochłonny, to może bardzo dobrze izolować od hałasu i tłumić dźwięki. Zastosowanie szyb zespolonych, które wykorzystują m.in. warstwę gazów tłumiących, pozwala na wystarczające w warunkach biurowych wygłuszenie pomieszczeń czy oddzielonych od reszty biura sektorów.

Precyzyjny podział przestrzeni przy użyciu szkła umożliwia precyzyjne określanie warunków klimatycznych w poszczególnych obszarach, a przez to oszczędności energii. Drugim bonusem jest możliwość łatwej personalizacji warunków na stanowiskach pracy.

Łatwy dostęp światła i możliwość monitorowania

Szkło, zapewniając doskonałą izolację termiczną i akustyczną, jednocześnie nie tłumi swobodnego przenikania światła. Pozwala to uniknąć instalowania osobnego oświetlenia do każdej wydzielonej przestrzeni oraz stwarza różne możliwości wykorzystania światła naturalnego.

Szkło wydaje się jedynym materiałem, który łączy dwie przeciwstawne tendencje: konieczność zapewnienia minimum prywatności i jednocześnie możliwość monitorowania pracy. Szklane grodzie i ściany pozwalają bez dodatkowej aparatury (kamer, detektorów ruchu, łączności telefonicznej) szybko potwierdzić obecność osoby w pomieszczeniu i sprawdzić, czym się zajmuje.

Tu wkraczamy na obszar wrażliwy, czyli kwestię poszanowania prywatności i wolności osobistej pracowników. Zaprojektowanie przestrzeni w taki sposób, aby szef miał możliwość nadzorowania, a pracownik nie czuł jego oddechu na plecach, to zadanie dla dobrego Facility Managera. Powinien on odgrywać rolę mediatora pomiędzy oczekiwaniami managerów i potrzebą zachowania prywatności pracowników.

Niskie koszty i niebanalna estetyka

Zabudowy z hartowanego szkła odznaczają się relatywnie niskimi kosztami zakupu, łatwością i szybkością montażu oraz bardzo dużym potencjałem kreatywnym. Pokoje, boksy, pełne i niskie ściany działowe – wszystkie te elementy uzyskują dzięki zastosowaniu szkła niebanalny, bardzo nowoczesny wygląd. Korzystając ze szkła białego, barwionego, refleksyjnego i antyrefleksyjnego, lakierowanego i mlecznego możemy kreować w dowolny sposób biurowy design.

Wysoka estetyka idzie w parze z łatwością utrzymania czystości i trwałością. Konstrukcje szklane, montowane przy użyciu łączników z nierdzewnej stali, odznaczają się ponadprzeciętną trwałością. Warto też wspomnieć, że w przypadku konieczności zmiany podziałów przestrzennych lub przeniesienia się do innej hali biurowej, szkło można szybko zdemontować i ponownie zamontować w nowej lokalizacji.